Son Makalelerimiz

Sophos V18 Wan Hat Dedike Etme

Merhabalar,

Bu makalemizde Sophos XG v18 hat yönlendirmesinin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Bilindiği üzere v17 ve v18 arasında farklılıklar ve yenilenen kısımlar var, bu kısımlardan biride clientlerin hangi hat üzerinden çıkacağını ayarladığımız kısım. Bunu v17 de “Firewall” kısmında yazdığımız kuralın içinde “NAT & routing” kısmından yapılandırabiliyorduk. V18 de ise bu işlemi “Routing” kısmından yapılandıracağız.

Örneğimizle bunun nasıl yapıldığına bakalım.

Birinci adım; Routing tabının altına “SD-WAN policiy routing” kısmına geliyoruz.

İkinci adım; Geldik kuralımızı oluşturmaya “Add” kısmından yeni kuralımızı oluşturuyoruz.

Kuralımıza isim vermekle başlıyoruz.

Daha sonra Source Networks kısmından hangi clientların istediğimiz hattan çıkacağını seçiyoruz. Bu alanda ister Mac adresi ister Subnet istersek de tek ip seçebiliriz.

Biz örneğimizde tek bir ip kullanacağız.

İstenildiği taktirde seçtiğimiz clientin hangi hedeflere giderken bu hattı kullanacağını da seçebiliriz. V18 le yeni gelen bir diğer özellikte bir veya birden çok application kullanılırken bu applicationlara hangi hattı tanımlayabileceğimizi seçebiliyoruz. Bunu da Application object kısmından yapabiliriz örneğini daha sonraki makalelerimizde yapabiliriz.

Diğer adım ise seçtiğimiz clientin hangi hat üzerinden çıkacağını belirliyoruz.

Resimdeki Primary gateway kısımdan hangi hat üzerinden çıkacağını seçiyoruz. İstenmesi halinde de Backup gateway kısmından yedek bir hattı dedike edebiliriz. Herhangi bir backup gateway tanımlamak istemiyorsak None kalması yeterli olacaktır.

Son olarak kuralımızı kaydediyoruz.

Kuralı kaydettikten sonra SD-WAN policy routing tabının altında geldiğini göreceğiz. Aktif olduğundan emin olduktan sonra denemesini yapabilirsiniz.

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. İyi çalışmalar kolaylıklar.