Son Makalelerimiz

Sophos V18 DNat Kural Oluşturma

Merhabalar, Bu makalemizde Sophos XG v18 de DNAT (dışardan içeriye) natlama nasıl yapılabileceğini anlatacağız. Daha önceki versiyonlarda Business application rule kısmından yapabildiğimiz DNAT, V18 de Server Access assistant kısmından yapılmakta. Şimdi gelelim nasıl yapıldığına, İlk olarak PROTECT altındaki Rules and policies kısmına geliyoruz ve Add firewall rule kısmından Server Access assistant (DNAT) kısmını seçiyoruz.

Açılan sayfada ilk olarak dışardan gelecek kişinin localde hangi ip adresine erişeceğini seçiyoruz.

Local ip adresini yazdıktan sonra next diyerek yeni gelen sayfada public ip adresimizi yazıyoruz yani hangi dış ip adresimiz üzerinden içeriye erişeceğiniz belirliyoruz.

Bir sonraki sayfamız ise hangi servisleri kullanacağımız, natlama işlemini yaparken hangi servis veya hangi portlarla erişim sağlandığını belirliyoruz

Sıraki sayfada ise bu nat kurularını kimin için yazdığımızı belirliyoruz. Güvenlik açısından any bırakmak sakıncalıdır her zaman için nat kuralımızı kullanacak kişilerin public ip adresini girmemiz daha güvenilirdir.

Ve son sayfaya geldiğimizde bize yazdığımız nat kuralının doğru olup olmadığını kontrol ermemiz için özet bir sayfa gelecek.

Bütün kontrolleri yaptıktan sonra herhangi bir hata yoksa Save and finish diyoruz. Kuralımız hazır. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

İyi çalışmalar kolaylıklar.